Kronika

1960 - przemiany - jak Feniks z popiołów

Pożar w hali montażowej (1961 r.) zniszczył w ciągu kilku godzin pracę dwóch miesięcy. Na szczęście pożar nie spowodował strat w ludziach.

Szalejące płomienie zdawały się jednak nie martwić pracowników, lecz zachęciły ich wręcz do energiczniejszego działania. W krótkim czasie podjęto na nowo produkcję w wynajętych pomieszczeniach. A tylko kilka lat później w miejscu, gdzie ogień pozostawił po sobie ruiny, powstała nowa, nowoczesna hala montażowa. Ogień pojawił się jako symbol na początku ery odnowy i przemian.


Już w 1960 r. podjeto decyzję o modernizacji i rozbudowie zakładu. Zaplanowano nowe hale do produkcji pojazdów i wytwarzania rozdzielnic. Dodatkowo miał powstać budynek biurowy oraz centralna elektrociepłownia i zakład energetyczny. Już w 1964 r. przedsięwzięcia te zakończono, tak że STILL wszedł w drugą połowę lat sześćdziesiątych silniejszy i wydajniejszy, niż można to było przypuszczać po wielkim pożarze na początku dziesięciolecia. Zmiany architektoniczne przyczyniły się do tego, że przedsiębiorstwo STILL uzyskało nowoczesny wygląd.

Odpowiednio zmienił się także znak firmowy przedsiębiorstwa, którym STILL prezentował się opinii publicznej. Do 1968 r. na logo przeważała głównie litera S symbolizująca elektryczną błyskawicę. Idea ta pochodziła jeszcze od założyciela firmy i wskazywała na pierwotną produkcję „maszyn elektrycznych”. Ta gałąź produkcji została jednakże całkowicie wyparta przez produkcję wózków w 1969 r. Pierwsze dostosowanie znaku firmowego do zmienionego programu produkcyjnego nastąpiło po połączeniu z fabryką maszyn Esslingen.

Powstał nowy znak, który przetrwał osiem lat i nie miał żadnej „symboliki elektrycznej” – „SE Fahrzeugwerke GmbH”. Ostateczny znak firmowy, pod którym STILL jest znany do dziś, powstał w 1976 r. - STILL GmbH.